Az ipari termelésben már bevált gyakorlat a robotkarokkal megtűzdelt, hosszú gyártósorok mellett végzett emberi munka. A robotok hol önállóan, hol pedig az emberi munkaerővel összhangban veszik ki részüket a gyártási folyamatból. A robotizált gyártási eljárások előnyei többek közt a nagy fokú rendelkezésre állás, pontos munkavégzés és a bérköltségek tartós csökkenése.
Hasonló folyamat zajlik le jelenleg az informatikai piacon. Ahogy a XX. század folyamán elhelyezkedtek a szalag mellett a robotok a XXI. század a számítógépünk mellé “ülteti” le őket. Itt RPA-nak (Robotic Process Automation) vagyis robotizált folyamat automatizálásnak nevezzük.
Mi is pontosan az RPA?
Amíg a fizikai világban valódi robotok váltják / egészítik ki az emberi munkavégzést, addig az informatikai környezetben szoftver robotokat állítanak hadba hasonló célokkal. Tehát az RPA a szabványosítható folyamatok szoftver robotokkal történő megvalósítása az emberi tevékenységek lemásolásával.
Mire képesek a szoftver robotok?
A szoftver robotok gyakorlatilag számítógépes programok (szolgáltatások), amelyek eltárolják és emulálják az emberi munkavégzést a vállalati informatikai rendszerekben az üzleti folyamat végrehajtása érdekében. Képesek szinte valamennyi olyan feladatot elvégezni, amelyek a vállalat informatikai rendszerén belül történnek.
Néhány konkrét példa
- bejelentkezni bármilyen lokális, vagy felhős alkalmazásba
- kapcsolódni különböző IT rendszerek interfészeihez
- adatok másolására és beillesztésére alkalmazások között
- Microsoft office programok kezelésére
- e-mailek és csatolmányaik megnyitására
- adatok beszerzésére, frissítésére az internetről
- számítások végzésére, riportolásra
- GDPR kompatibilis megoldások kezelésére
Mindezek ismeretében elmondható, hogy a robotizáció szinte valamennyi informatikai területen képes segítséget nyújtani a vállalati folyamatok gördülékeny működtetésében.
Folyt köv.: Következő bejegyzésünkben a robotizálás mellett szóló érvekről és alkalmazási területeiről lesz szó.